Spotřebitelská poptávka pomalu ale jistě ztrácí dech

Podle nejnovějších dat z ČSÚ zářijové maloobchodní tržby meziročně vzrostly o 3,6 %, meziměsíčně dokonce klesly o 0,3 %. Domácím maloobchodníkům tržby kontinuálně rostou už sedmý měsíc v řadě, ale jejich tempo zpomaluje. Dnešní číslo je od března druhé nejnižší. V oblasti maloobchodních tržeb se celková situace mírně zhoršuje a pohled do budoucna mnoho nadějí na zlepšení nedává.

Naposledy včera zvýšené sazby ze strany ČNB pochopitelně poptávce spotřebitelů nepřidají. Růst sazeb zdraží úvěry a tím omezí nákupy zboží zejména dlouhodobé spotřeby, které jsou většinou financovány skrze úvěrové produkty. Ani do budoucna nevypadá situace nikterak růžově. Ke zpřísňování měnových podmínek bude nejspíš docházet i v budoucnu, což bude podlamovat nohy křehkému ekonomickému růstu.

Malou náplastí maloobchodníků může být fakt, že nezaměstnanost je stále velmi nízká, a i když v dalších měsících půjde pravděpodobně mírně nahoru vlivem ukončování sezónních prací a úvazků na dobu určitou, stále budeme v EU premianty. Vysoká zaměstnanost je podstatným faktorem pro dobrou kondici spotřebitelské poptávky, která bude tlumena právě vyššími sazbami. Klíčová bude míra obav spotřebitelů ze ztráty zaměstnání.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.