Spotřebitelská důvěra v Německu už 14 měsíců v řadě padá

Spotřebitelská důvěra v Německu na červen klesla na 7- %. Jedná se čtrnáctý měsíc po sobě, kdy se důvěra spotřebitelů propadla. Navíc je dnešní číslo horší, než jaká byla očekávání trhů. Naposledy vzrostla loni v dubnu.

U Němců se zlepšila očekávání svých budoucích příjmů, ale patrný byl pokles ochoty utrácet. Ta se oproti květnu snížila ze 17,3 b. na červnových 10b., z čehož vyplývá, že jdou nahoru úspory. Respondenti však uvedli, že jakmile padnou veškerá restriktivní opatření jsou připraveni našetřené finanční prostředky nasměrovat do spotřeby. Obzvláště v letních měsících spotřebitelská důvěra poletí nejspíš nahoru.

Dnešní údaj jde principiálně mírně proti úternímu indexu mezi podnikateli za květen, který naopak vzrostl a je na dvouletých maximech. Tempo oživení německé ekonomiky je zatím pozvolné a ke spotřebitelům dorazí optimismu zřejmě až o něco později. Hůře si nakonec stála německá ekonomika i dle finálních čísel HDP za 1.Q letošního roku. Největší ekonomika Evropy se nakonec meziročně propadla o 3,1 %, původní odhady hovořily o pádu o 3 %. Dnešní čísla o spotřebitelské důvěře jen potvrzují, že spotřeba domácností nebude letos v Německu doménou. Na táhnutí českého hospodářství by to však stačit mohlo.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.