Spotřebitelská a podnikatelská důvěra v ekonomiku klesá

Spotřebitelská důvěra v ekonomiku dle ČSÚ v říjnu klesá na 98,5b. Dolů jde i důvěra podnikatelů, a sice na 95,3b. I když se stále jedná o slušné výsledky, důvěra v ekonomiku jde dolů v mnoha oblastech a křehkost ekonomického růstu je více než patrná. Ve spojitosti se zprávami o cenách a problémech v průmyslu jsou obavy oprávněné.

Průzkum ukázal, že jde nahoru počet těch, kteří očekávají v následujících 12 měsících zhoršení celkové ekonomické situace. To jde ruku v ruce s tím, že klesl počet těch, kteří počítají se zlepšením své vlastní finanční situace. Počet těch, kteří očekávají další zdražování je dokonce nejvyšší v historii.

Jedním z důležitých faktorů je stále ještě nízká nezaměstnanost. Sice máme před sebou zimní měsíce, kdy nezaměstnanost vlivem ukončování sezónních a stavebních prací, mírně stoupne, přesto spotřebitelé věří, že o své budoucí příjmy nepřijdou. Jakmile se však zpožďování dodávek surovin a dalších vstupů do výroby domácích podniků projeví v podobě propouštění a nezaměstnanost vystřelí nahoru, spotřebitelská důvěra začne velmi rychle klesat.  

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.