Slovensko doplácí na euro a má nejvyšší inflaci za 17 let

Podle nejnovějších dat slovenská inflace v listopadu meziročně vzrostla o 5,6 %. Meziměsíčně to bylo o 0,5 %. Jedná se o desátý, po sobě jdoucí, měsíc, kdy ceny na Slovensku zrychlují svůj růst. Toto hrozivé tempo nemá precedent a rychleji tamní ceny rostly naposledy v prosinci 2004.

To, že inflace roste není velkým překvapením, ostatně vidíme to prakticky v celém světě. Nyní máme ovšem možnost vidět negativní dopady eura v praxi.

Poslední čísla o evropské inflaci totiž ukazují, že v zemích platící eurem ceny rostou meziročně o 4,1 %. Listopadové hodnoty se dozvíme až tento pátek, ale odhady hovoří o tempu 4,9 %, což je stále níže než na Slovensku. Sazby, které mohou inflaci alespoň mírně zkrotit jsou však v EMU na nule. ECB hovoří o inflaci jako o dočasné, a mj. proto je drží neměnné.

Pokud by NBS (slovenská centrální banka) měla pravomoci provádět měnovou politiku, sazba by byla nejspíš výrazně výše. Vyspělé země Evropy mají inflaci nižší než Slovensko a ECB sleduje souhrnnou inflaci v EMU a v ní má slovenská inflace minimální zastoupení. Proto Slováci budou čelit stále vyšším cenám.

I když je česká inflace vyšší a domácí ceny rostou o 6 %, ČNB sazby zvyšuje a nejspíš zvyšovat bude i v budoucnu. Nyní má základní 2T REPO sazba hodnotu 2,75 %.  

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.