Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v USA klesá

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden v USA dosáhl na 4,427 mil. Jedná se už o třetí týden po sobě, kdy tento počet klesá. Nejvíce jich bylo před čtyřmi týdny, kdy se skokově zvýšil počet lidí přicházejících na úřady práce na 6,867 mil. Dlouhodobě se počet žádostí před koronavirem pohyboval v mezích 200 – 300 tisíc za týden. Cokoli se blížilo dolní hranici tohoto pásma, bylo považováno za dobrý výsledek.  

Za klíčové se zdá, jestli bude americká ekonomika schopna dostatečně rychle a pružně vytvářet nová pracovní místa.

D. Trump prohlásil, že by se některé státy unie mohly vracet k normálu už koncem dubna. Rychlost návratu je pro zotavení US trhu práce nejdůležitějším faktorem. Po dnešních se dolar drží kolem 1,0780 dolarů za jedno euro.

Dolar je v dobách nejistoty považován za bezpečné aktivum, podobně jako například zlato. Takže i když zprávy z USA vyznívají negativně, dolar sílí díky zvyšující se averzi k riziku na trzích.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.