Situace maloobchodníků je kritická, jejich tržby nerostou

Maloobchodní tržby v srpnu meziročně stagnovaly. Trhy čekaly nárůst o 1,8 %. Oproti červenci se tržby maloobchodníků zvedly o 0,3 %.  V meziměsíčním vyjádření je to čtvrtý měsíc růstu.

Důvod proč Češi neutrácí více, je obava z toho, co přijde v budoucnu. Nezadržitelně se blíží konec roku a s tím spojené potíže na trhu práce. Končí stavební práce a firmy obecně ve větší míře neprodlužují úvazky na dobu určitou, které jsou obvykle právě ke konci roku. Dalším faktorem je samozřejmě ukončení vládní podpory pro podnikatele na udržení pracovních míst v souvislosti s koronavirem. Pokud tento program nebude ničím nahrazen, můžeme počítat s prudkým nárůstem nezaměstnanosti ze stávajících 3,8 % až k 8 %. V případě dalších restriktivních opatření by nebylo překvapením převalením se přes hranici 10 %.

Tradičně se nejvíce dařilo obchodníkům s internetovým a zásilkovým prodejem, kterým vzrostly tržby o 14 %. Následovaly specializované prodejny s počítači a komunikačním zařízením. Pokles tržeb zaznamenali obchodníci s oděvy a obuví.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.