Růst mezd zpomaluje

ČSÚ dnes zveřejnil statistiku vývoje mezd za poslední čtvrtletí loňského roku. Ty zpomalily svůj nominální růst na 6,7 % z předchozích 7,0 %. Kvůli nárůstu inflace pak ale reálný růst mezd zpomalil na 3,6 % z předchozích 4,1 %. Průměrná mzda vzrostla na 36 144 Kč.

Zdaleka nejrychleji rostly platy ve vzdělávání (16,2 %) díky zvýšení platů učitelům. Pokud se ale podíváme mimo státní sektor, tak např. v průmyslu mzdy rostly nominálně o 5 %, reálně tedy pouze o 2 %.

I tak ale za celý loňský rok mzdy vzrostly o 7,1 % nominálně a 4,2 % reálně, což stále patří mezi tři nejlepší roky od roku 2007.

Napětí na trhu práce jen zvolna polevuje. Vývoj na trhu práce a z toho plynoucí spotřebitelská poptávka bude i nadále patřit k tahounům ekonomiky i cenové hladiny, i když slabší měrou, než doposud.

Ovšem pro další vývoj měnové politiky bude nyní zřejmě zásadní, jak se vyvine situace kolem koronaviru a jaký dopad bude mít na světovou ekonomiku. My zatím pro nejbližší měsíce počítáme se stabilitou sazeb na současné úrovni.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.