Ruská centrální banka příští týden možná opět sníží sazby – důvody tu jsou

S cílem podpořit tamní ekonomiku snižuje dlouhodobě ruská centrální banka klíčovou sazbu. Zlevňuje tak úvěry pro firmy a spotřebitele. Ještě na přelomu roku se sazba držela na 6,5 %, nyní jsme na 4,5 %. Zatímco všechny centrální světové banky, ČNB nevyjímaje, jsou se sazbou prakticky na nule, čímž je tento monetární nástroj mimo hru, ruští centrální bankéři mají ještě slušný manévrovací prostor. Pokud by se čísla nadále nelepšila, může dojít k rapidnějšímu snížení sazby, což může nastat již na dalším zasedání, tedy 24. července.

Ruská spotřebitelská důvěra za druhé čtvrtletí tohoto roku klesla na -30 bodů. V prvních třech měsících klesla na -11 bodů. Začátkem roku 2020 Ruská federace nečelila tlaku koronaviru jako dnes. Dá se říct, že pokles důvěry spotřebitelů za 1. Q letošního roku šel na vrub obavě z toho, co přinesou další měsíce. Ty se bohužel nesly ve znamení šíření nákazy i v Rusku, takže chuť Rusů utrácet šla logicky dolů a naposledy byla na těchto hodnotách začátkem roku 2016. Stejný trend vidíme i v dalších zemích.

Přestože důvěra spotřebitelů na tom není nijak dobře, ceny rostou. Zatímco v květnu poskočily o rovná 3 %, v červnu to bylo o 3,2 %. Zrychlující se tempo růstu cenové hladiny vidíme i v ČR. Hlavními důvody pro rostoucí spotřebitelské ceny jsou snižování základní úrokové sazby ze strany ruské centrální banky, stále ještě ochota spotřebitelů utrácet a to i přes nižší důvěru a fakt, že obchodníci nepřikročili k razantnímu snížení cen.

Průmyslová produkce vyzněla protichůdně. V meziročním vyjádření za minulý měsíc klesla o 9,4 %, jedná se však o mírně lepší výsledek, než jak tomu bylo v květnu. Oproti očekávání tato hodnota zklamala. Největší pokles jsme zaznamenali v odvětví těžby surovin, a sice o 14,2 %. Naopak v meziměsíčním vyjádření vzrostla o 2,4 %, zde se jedná o přirozený efekt nízké srovnávací základny z minulého měsíce.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.