Rumunský nový lei je historicky nejslabší

Rumunský nový lei se vůči euru propadá na historicky nejslabší úroveň a dnes odpoledne se převalil přes hranici 4,9200 EURRON. Znamená to rozhodné prolomení obchodního pásma 4,80 – 4,90 EURRON, které střežila tamní centrální banka.

Nový lei se dlouhodobě vůči euru propadá. V roce 2009 nastoupilo na pozvolnou slábnoucí trajektorii, kterou od té doby neopustilo. Tehdy se pohybovalo na úrovni 4,25 EURRON. Na první pohled se nemusí jednat o velkou ztrátu, přesto to znamená pokles rumunské měny o téměř 14 %, což na měnovém páru EURCZK odpovídá pohybu o více než 3,5 korun.

Nový lei ztrácí hned z několika důvodů. Hlavním z nich je horšící se situace kolem C19. Koncem minulého týdne vláda oznámila, že v nejvíce zasažených regionech Rumunska zavede přísnější preventivní a kontrolní opatření. To bude znamenat dřívější uzavření podniků a omezení dopravy. Zpřísní se také zákaz vycházení ze stávající 22:00 hod na 20:00 hod. Bukurešť je dnes druhou nejvíce zasaženou oblastí.  

Dalším důvodem je také fakt, že centrální bankéři povolili novému lei takto oslabit. To vyslalo signál, že rychlejšímu oslabení nebudou bránit. Výsledkem jsou dnešní úrovně.  Slabší RON podle centrální banky nebude mít ani negativní vliv na tamní inflaci, což je dalším argumentem pro další oslabení. Rumunská měna tak neoficiálně vstupuje do nového obchodního pásma 4,90 – 5,00 EURRON. Koruna z pádu nového lei vytěžila jen málo a v posledních dnech mírně posílila ke 5,30 korun za jeden nový lei. Podstatným argumentem je také, že slabší měna pomůže rumunskému exportu a může tak podpořit ekonomický rychlejší růst.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.