Rok 2018 přinesl nejrychlejší růst mezd od 2002

Dnes byly zveřejněny statistiky z domácího trhu práce. MPSV zveřejnilo údaje o únorové nezaměstnanosti, ČSÚ pak údaje o vývoji mezd v posledním čtvrtletí loňského roku.

Podíl nezaměstnaných osob v únoru podle očekávání poklesl na 3,2 %. Po lednovém nárůstu tak, jak je pro únor typické, míra nezaměstnanosti koriguje svůj předchozí nárůst. Řada uchazečů, kterým skončil ke konci roku pracovní poměr a ocitli se tak ve statistikách nezaměstnanosti, opět v únoru s nalezením nové práce ze statistik vypadávají. Počet uchazečů o zaměstnání tak poklesl na 241 tis. a stále je výrazně nižší, než počet nabízených míst (333 tis.).

Jarní měsíce pak přinesou další pokles nezaměstnanosti pod 3 % se zahájením sezónních prací. K tomu stále pokračuje solidní růst ekonomiky, který generuje nová pracovní místa.

Napětí na trhu práce nadále táhne vzhůru mzdy (spolu se zvyšováním platů ve státní sféře). Podle dnešních dat ČSÚ vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku průměrná mzda o 6,9 %, reálně po odečtení inflace o 4,7 %. Přišlo tak poměrně výrazné zpomalení oproti předchozím čtvrtletím.

V roce 2018 tak mzdy poměrně výrazně vzrostly o 8,1 %, reálně o 5,9 %. Rychlejší růst si udržují profese s nižší mzdou, což se projevuje rychlejším růstem mediánu (+ 7,1 %).

I přes zpomalení růstu v závěru roku ale loňský rok přinesl nejrychlejší růst reálné mzdy od roku 2002.

I když dnešní čísla o mzdách zklamala a mohou být jedním z argumentů pro nezvýšení sazeb ČNB na březnovém zasedání, korunu nechala čísla bez reakce a zůstává na 25,63 EURCZK.

 

 

 

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.