Reálné mzdy v ČR za 2. Q výrazně vzrostly o 8,2 %

Reálné mzdy za 2.Q letošního roku meziročně výrazně vzrostly o 8,2 %. Trhy čekaly růst na úrovni 1 %. Vliv je jednoznačný, zaměstnavatelé musejí zaměstnancům přidávat. Dobře to je vidět na růstu nominální mzdy, která se vyhoupla meziročně dokonce o 11,3 %. Medián činil 32 408 korun.

Zatímco nezaměstnanost je dle posledních čísel na hranici 3,7 %, tedy velmi nízká, inflace dosáhla na 3,4 %, což je na českou ekonomiku skutečně vysoké číslo a devastuje peníze na výplatních páskách.

Trh práce je ve zvláštní situaci. Zatímco počet uchazečů o zaměstnání neustále klesá a dosahuje na 272 178, počet volných míst kontinuálně roste a dostává se na 358 152. Máme tedy více volných míst, než potenciálních lidí, kteří mohou nastoupit do práce. To samozřejmě nutí zaměstnavatele přidávat a lákat schopné zaměstnance na vyšší mzdu, což je dobře vidět na růstu nominální mzdy.

Tato situace se v blízké budoucnosti nejspíš příliš nezmění. Inflace bude pravděpodobně ještě mírně růst, přestože ČNB zvyšuje sazby a do konce roku počítáme ještě s jejich dvojím zvýšením.   

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.