Reálné mzdy v posledním čtvrtletí 2020 vzrostly o slušných 3,8 %

Reálná mzda za 4.Q 2020 vzrostla o 3,8 %, což je výrazně vyšší číslo, než jaké byly odhady trhů. Nominálně šla nahoru dokonce o 6,5 %. Průměrná mzda za poslední čtvrtletí loňského roku vzrostla na 38 525 korun, medián povyskočil na 32 870 korun.

I když je dnešní číslo velkým překvapením, rychlejšímu růstu mezd brání několik faktorů. Podle posledních čísel nezaměstnanost v únoru stagnovala na 4,3 %, ale v dalších měsících se to pravděpodobně změní směrem vzhůru. Negativní výhled trhu práce nevytváří dostatečný tlak na vyšší růst platů. I když se některým oborům daří a významně rostou, podstatná část ekonomiky skomírá a v takových oborech se bude v dalších měsících nejspíš propouštět.

Reálně brání vyššímu tempu mezd vysoká inflace, která ve 4.Q 2020 držela na hranici 2,6 %, avšak ČNB drží sazbu na technické nule (0,25 %), která rozhodně nedokáže efektivně bránit inflaci. I když tedy nominálně mzdy rostou slušným tempem, zvyšující se ceny v ekonomice platy je tlačí zpět dolů. Podle centrálních bankéřů by se situace měla do konce roku změnit a sazba by mohla jít ve druhé polovině roku vzhůru, což by alespoň částečně srazilo inflaci.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.