Reálná mzda v Rusku balancuje kolem nuly, průměrný Rus bere 14 178 korun

Rusové se bojí utrácet, což je přirozený jev ve všech ekonomikách v době, kdy se lidé obávají o své budoucí příjmy. To však ruským maloobchodníkům nepomůže.

Nejnovější čísla o příjmech Rusů dále potvrzují zhoršující se kondici ruské ekonomiky. Průměrná mzda meziročně v Rusku v srpnu vzrostla o 0,1 %, zatímco trhy čekaly nárůst o 1,5 %. Ještě v červenci mzdy rostly tempem 2,3 %. Průměrná mzda se v Rusku posunula na 47 649 rublů, což při aktuálním kurzu vychází na necelých 14 200 korun. Situace v oblasti mezd není jednoduchá. Ještě na přelomu roku mzdy rostly tempem převyšující 6% hranici. S dubnem však přišel pád do červených čísel, ze kterých se sice mzdy v Rusku vyšplhaly do kladných hodnot, ale jen do blízkosti nuly.

Vše souvisí se vším a dopad snižujících se reálných mezd pociťují především maloobchodníci na tržbách. Ty se v září meziročně snížily o 3 %, což je oproti očekávání trhů zklamáním. O velké překvapení se však nejedná, protože tržby maloobchodníkům klesají už šestý měsíc v řadě. Jejich propad se sice v posledních měsících snižoval, zářijové číslo však opět znamená prohloubení propadu. Rusové se zkrátka bojí utrácet, což je naprosto přirozený jev ve všech ekonomikách v sobě, kdy se lidé obávají o své budoucí příjmy. Pokles tržeb se týká prodejů potravin (pád tržeb o 4,6 %) i nepotravinářského zboží (pokles o 1,3 %).

Do celé situace navíc promlouvá nezaměstnanost. Ta sice v září klesla z 6,4 % na 6,3 %, ale i tak se jedná na Rusko o poměrně vysoké číslo. Počet nezaměstnaných rusů se dostal na 4,777 mil. Jedná se o první pokles nezaměstnanosti za posledních šest měsíců. Ještě letos na jaře se ruský nezaměstnanost pohybovala hluboko pod 5 %.

Celkový obrázek ruské ekonomiky však v září vykazuje snižující míru propadu. V září meziročně Rusko kleslo o 3,3 %, což ukazuje na mírnější pokles HDP.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.