Průmyslové ceny rostou nejrychleji od března 1993

Ceny průmyslových výrobců v srpnu meziročně vzrostly o 9,3 %. To je nejrychlejší tempo od března 1993. Tehdy šly ceny vzhůru vlivem rozdělení Československa, kdy skončily některé federální dotační programy. Inflace šla tenkrát vzhůru, a to se týkalo jak spotřebitelských, tak průmyslových cen. Meziměsíční nárůst o 1,2 % je dokonce nejvyšší v historii.

Firmy se už delší dobu potýkají s nedostatečným objemem dodávek vstupů a ty, které dorazí včas a v požadované kvalitě jsou robustně předražené. Na této situaci se v dohledné době nic nezmění. To samozřejmě zvedá cenu výroby i konečnou cenu pro spotřebitele. Zvyšování sazeb ze strany ČNB s dovezenou inflací mnoho nezmůže, přesto jdou sazby nahoru. Do konce roku má ČNB k dispozici ještě tři měnová jednání a dá se čekat, že alespoň dvakrát dojde k utažení měnových šroubů.

Zde je velký rozdíl mezi přístupem ČNB a amerického FEDu či evropskou ECB. Zatímco ČNB zvedá sazby a bojuje s inflací, kterou nepřemůže, ECB i FED zatím sazby drží neměnné kolem nuly. Inflaci nyní nevnímají jako zásadní problém a priorita je nepřibrzdit vyššími sazbami ekonomický růst a podpořit trh práce.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.