Průmyslová výroba v říjnu meziročně poklesla o 0,4 %

Český statistický úřad dnes zveřejnil výsledek říjnové průmyslové výroby. Ta v meziročním očekávání klesla o 0,4 %, očekávání bylo nastaveno na stagnaci. Bez očištění průmysl klesl meziročně o 3,0 %, říjen tohoto roku měl totiž oproti loňskému říjnu o 1 pracovní den méně. V meziměsíčním vyjádření po očištění se průmyslová výroba o 0,1 % snížila.

K poklesu v nejvyšší míře přispěla výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (-4,8 %), výroba základních kovů, hutní zpracování kovů a slévárenství (-10,7 %), výroba strojů a zařízení (-3,3 %) a meziročním poklesem o 7,5 % se prezentovala výroba elektrických zařízení.

Růst naopak zaznamenalo odvětví výroby základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků (+25,3 %) nebo výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (+3,8 %).

Hodnota nových zakázek v říjnu 2019 meziročně klesla o 4,8 %. Domácí zakázky vzrostly o 0,4 %, ale objem zahraničních zakázek poklesl o 7 %.

Ani do dalších měsíců příliš nepočítáme se silným meziročním růstem z důvodu vysoké srovnávací základny a značně vyčerpaných výrobních kapacit.

 

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.