Průmyslová produkce vzrostla o 7 %, problémy trvají

Domácí průmysl v červenci meziročně vzrostl o 7 %, meziměsíčně o 2,1 %. Obě čísla jsou na první pohled uspokojivá, ale zdání klame. Česká průmyslová produkce je na sestupné trajektorii a pokles do záporných čísel na sebe nemusí nechat dlouho čekat. Toto hodnocení platí i přesto, že se dnes jedná o mírně lepší data, než jaké čekaly trhy.

Šance na udržení tempa průmyslové produkce tu přesto je, protože čísla ukazují na meziroční růst zahraničních zakázek o 18,3 % a domácích o 20,2 %. Tahounem je tradičně odvětví automobilového průmyslu, které se však vlivem nedostatečných dodávek vstupů dostává do větších a větších problémů.

Situace na trhu vstupů do výroby je stále špatná a nejbližší budoucnost na tom nic zásadního nezmění. Dodávky jsou buď výrazně omezené, nebo drahé. V obou případech to znamená prodražení výrobních nákladů, které se propíšou do koncové ceny pro spotřebitele. Češi si tak za vše připlatí a nic podstatného na tom nezmění ani zvyšování sazeb ČNB, jelikož s importovanou inflací toho čeští centrální bankéři mnoho neudělají. Do konce roku počítáme se dvojím zvýšením sazeb.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.