Průmysl v září poklesl, ale není to tak tragické

ČSÚ dnes zveřejnil údaje o průmyslové výrobě za září. Produkce meziročně poklesla o 0,9 %, což je pro trh zklamáním, neboť ten čekal pokles pouze o 0,2 %. Ovšem na druhý pohled číslo tak tragické není: stojí za ním nižší počet pracovních dnů v letošním září, po očištění o počet dnů by růst činil 2,5 %. Dále negativně zapůsobil pokles výroby chemických látek o 15,4 % kvůli odstávkám kapacit. To je dalšího půl procentního bodu a tím bychom se dostali k  růstu kolem 3 %, což je letošní průměr.  Na druhé straně k růstu výrazně přispěla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů s růstem převyšujícím 20 %.

Tedy na jedné straně čísla tak tragická nejsou, na druhé straně ale oslnivé výsledky má průmysl již za sebou. Tradiční tahoun, výroba automobilů, již neobsazuje první příčky v růstu produkce, průmysl celkově naráží na hranice svých kapacit, projevuje se i ochlazování zahraniční poptávky, což je vidět v hodnotě nových zakázek – ta v září klesla meziročně o 0,9 %.

Zhoršující se podmínky v průmyslu ukazují i indexy nákupních manažerů (PMI). V dalších měsících by tak průmysl měl nadále růst, ale  mírnějším tempem, než jsme byli zvyklí v předchozích letech.

 

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.