Průmysl v listopadu opět klesl

Průmyslová produkce v ČR se v listopadu meziročně propadla o 5,7 %. Po očištění o nižší počet pracovních dnů pokles činil 3,2 %. Dle ČSÚ k poklesu zčásti přispěla vysoká srovnávací základna loňského roku. Za poklesem stojí především výroba ostatních dopravních prostředků (pokles o téměř 29 %), dále výroba strojů a zařízení, ale také výroba motorových vozidel s poklesem o 3,0 %.

V listopadu klesla i hodnota nových zakázek, a to o 2,9 %, hlavně kvůli tuzemským zakázkám.

Průmysl byl na konci loňského roku pod tlakem – nedařilo se průmyslu v Německu, přetrvávaly nejistoty z brexitu a obchodních válek. Za celý loňský rok se tak nakonec bude výkon průmyslu pohybovat kolem nuly. Některé nejistoty se od té doby snížily, včerejší čísla z Německa dávají určitou naději na zlepšení i v německém průmyslu. Pokud by se vývoj v zahraničí dramaticky nezhoršil, pak letos by mohl český průmysl vykázat velmi mírný růst spíše ale na úrovni kladné nuly.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.