Průmysl padá, nové zakázky skomírají

Průmysl pokračuje v pozvolném propadu. V srpnu letošního roku průmyslová výroba meziročně klesla 5,5 %. Trhy čekaly její pád o 2,8 %.

I když se situace v průmyslu zlepšuje, dlouhodobě se potýká s meziročním poklesem. Naposledy se domácí průmyslová výroba meziročně zvedla v březnu 2019. Tehdy se všeobecně hovořilo o zpomalování ekonomiky a o ochlazování zahraniční poptávky. Vše se pochopitelně změnilo s příchodem koronaviru.

Nové zakázky skomírají. Jejich hodnota meziročně klesla o 9,8 %. Dolů jdou především ty zahraniční, a sice o 11,1 %. Ty tuzemské klesly o 6,6 %. Problém je především v automobilovém průmyslu. Naopak nové zakázky vzrostly v odvětvích produkce počítačů a elektronických a optických přístrojů a zařízení.

V meziměsíčním vyjádření se situace může na první pohled jevit jako dobrá, protože za sebou máme tři měsíce kontinuálního růstu, avšak v srpnu již opět klesla o 0,9 %. Faktor, který může zkreslovat celkový obrázek je nízká srovnávací základna s předchozím měsícem.

Do konce roku se situace bude nejspíš pomalu zlepšovat, vše ale mají v rukou politici. Další omezení ekonomiky by znamenalo výraznější propad tempa průmyslu. Další podmínkou je dobrá kondice zahraniční poptávky. Pokud by k restriktivním opatřením ze strany vlády nedošlo, do konce roku se může situace pomalu zvedat.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.