Průmysl hlásí špatnou kondici domácích i zahraničních nových zakázek

Podle dnešních čísel z ČSÚ český průmysl v červenci klesl o 5 % y/y. Oproti předešlému měsíci naopak vzrostl o 5,7 %. Nové zakázky klesly o 3,6 %.

Z dnešních čísel jasně vyplývá, že situace se lepší i když pomalu. Dobře je to vidět na snižujícím se meziročním poklesu produkce, ale také na slušném růstu v meziměsíčním vyjádření.

Velmi špatně vyznívá statistika nových zakázek, které ukazují kondici v průmyslu do budoucna. Jejich hodnota meziročně klesla o 3,6 %, přičemž nové zakázky ze zahraničí šly dolů o 1,6 %. Domácí zakázky propadly o robustních 7,8 %. Největším dílem se na poklesu podílelo odvětví motorových vozidel a strojů a zařízení.

Pro výraznější zotavení domácího průmyslu, které by bylo trvalé, je nutné oživení zahraniční poptávky. I když podle posledních čísel domácí spotřebitelská poptávka roste, zdaleka to nestačí. Češi trávili letní dovolenou převážně v ČR, takže část spotřeby se přesunula do kas českých obchodníků, ale nyní je třeba zajistit, aby čeští spotřebitelé neodsouvali nákupy z obav o budoucí příjmy.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.