Průměrný Rus bere 50 747 rublů

Po dubnovém propadu příjmů o 2 % se v květnu vrátila průměrná mzda v Rusku do kladných čísel, když meziročně vzrostla o 1 %. Ještě začátkem roku tamní platy rostly 5 – 7 % tempem. Přítrž tomu udělala situace kolem koronaviru. Dá se čekat, že vzhledem k nezaměstnanosti platy porostou jen velmi mírně a budou v dalších měsících balancovat na hranici kladné nuly.

Ruská nezaměstnanost za červen sice oproti květnu vzrostla na 6,2 %, avšak trhy počítaly s vyšším růstem počtu nezaměstnaných. Jednalo se o nejvyšší počet lidí bez práce od března 2013. Před rokem byla nezaměstnanost na úrovni 4,4 %. Od vypuknutí koronavirové situace v Rusku se jednalo o nejvyšší číslo.

Naopak lepší čísla hlásí maloobchodní tržby. V této oblasti jsou Rusové optimisté a jejich apetit utrácet a pomoci tamní ekonomice se v posledních měsících zvyšuje. Přestože jsme stále v červených číslech, když v červnu klesly tržby o 7,7 %, jedná se o třetí po sobě jdoucí měsíc návratu do kladných čísel. Pokud půjde vše tímto tempem, je možné, že se k růstu ruští maloobchodníci dostanou už v červenci.

Zatímco tržby za potravinářské výrobky klesly o 3,7 %, za nepotravinářské produkty to bylo o 11,3 %. Obě čísla však naznačují zlepšení situace.

Celkově se ruská ekonomika zotavuje. Po dubnovém pádu až o -12 %, následoval pokles o 10,7 % v květnu a červen se nesl ve znamení snížení o 6,4 %. V dalších měsících je pravděpodobné, že pokles výkonu ekonomiky se bude zmenšovat a podzim už bude v kladných číslech.

I přes stále nízkou poptávku po ropě se její cena v posledních týdnech ustálila kolem 40 dolarů za barel, což je přesně hodnota, na kterou je dlouhodobě staven ruský státní rozpočet. Pokud bude její cena vlivem vyšší světové spotřeby růst, bude to znamenat vzpruhu pro ruskou státní kasu a tím se bude zvedat i ruská ekonomika.  Česká koruna k rublu v posledních týdnech posiluje, když se z květnových 0,3500 RUBCZK dostala až na dnešních 0,3231 RUBCZK.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.