Prosincové maloobchodní tržby mírně pod očekáváním

Český statistický úřad zveřejnil výsledek maloobchodních tržeb za prosinec. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní proti prosinci 2017 tržby meziměsíčně stagnovaly a meziročně se zvýšily o 3,1 %, čekal se růst o 4,0 %. Bez očištění zaznamenaly narůst o 4,3 %.

Největší vliv na celkový růst tržeb maloobchodníků měly prodeje zboží přes internetové obchody a zásilkové služby (růst o 15,4 %). Prodeje  v prodejnách počítačového a komunikačního zařízení vzrostly o 7,3 % a v prodejnách s obuví a oděvy pak o 4,6 %. Výrazný meziroční pokles tržeb o 8,1 % tentokrát dopadl na obchodníky v automobilovém segmentu. Pokles tržeb o 0,6 % zaznamenaly maloobchodníci s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím a o 4,7 % se snížily prodeje ve specializovaných prodejnách.

V celkovém ročním vyjádření se maloobchodní tržby oproti roku 2017 zvýšily o 4,8 %. Největší nárůst si připsaly prodeje zboží přes internetové obchody a zásilkové služby (19,8 %), prodeje počítačového a komunikačního zařízení (11,0 %) a nepotravinářského zboží (7,3 %).

I pro následující měsíce očekáváme růst maloobchodních tržeb z důvodu velmi nízké míry nezaměstnanosti a pokračujícího růstu příjmů.

 

 

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.