Propad českého průmyslu dál zrychluje

Podle ranních dat z ČSÚ se český průmysl za září meziročně propadl o rovná 4 %. Meziměsíčně pak domácí průmyslová výroba klesla o 3,3 %.

Největší koulí na noze domácího průmyslu byl pochopitelně především automobilový průmysl, který nejvíce trpí nedostatkem vstupů. Hodnota celkových nových zakázek klesla o 1,2 %, ty ze zahraničí šly dolů o 3,1 %. Na celkovém poklesu zakázek nic nezměnil ani růst domácích o 3,5 %.

Domácímu průmyslu nijak nepomáhá ani ČNB, která dál pokračuje v politice růstu sazeb, což potvrdila naposledy minulý týden, kdy naprosto bezprecedentně utáhla měnové podmínky na 2,75 %.

To znamená další problém pro domácí podnikatele a jejich investiční záměry, protože se zdražují úvěry. To samozřejmě platí i pro oblast běžného financování podniků revolvingovými a dalšími úvěrovými produkty.

Průmysl klesá také kvůli problémům v mezinárodní dopravě, zpožďování dodávek vstupů a zejména jejich ceně, která letí vzhůru. Domácí trh práce je stále v dobré kondici, ale neustále roste počet volných pracovních míst. Hlad firem po zaměstnancích, kteří nejsou povede k tlaku na firmy v oblasti odměňování a tvorby podmínek pro své zaměstnance. Tyto náklady navíc firmám nijak nepomohou těžkou dobu překlenout.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.