Prodej aut se v USA škrábe z propasti

V sedmém měsíci se prodalo 14,52 mil. aut. Jedná se o třetí po sobě jdoucí měsíc kontinuálního růstu. Trend prodejů aut v USA se zlepšuje.

Z dlouhodobého pohledu se počty prodaných vozů měsíčně drží v pásmu 16 – 18 mil. Citelný pokles na 11,4 mil. vozů byl v březnu a na pomyslné dno padl trh s auty v dubnu, a sice na 8,6 mil. Od té doby čísla utěšeně rostou.

Pořízení auta je dlouhodobým závazkem, a proto spadá do nákupu zboží dlouhodobé spotřeby. To se vyznačuje tím, že jeho nákup lidé v době nejistoty odloží. Optimismus s budoucími příjmy je v nákupu vozu klíčový. Dnešní údaj je sice dílčí, přesto vyznívá velmi pozitivně a může ukazovat na obrázek americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

Jak se prodávají auta v dalších zemích

Podíváme-li se do Evropy, zjistíme, že data nejsou zdaleka jednoznačná. Ve Francii se zaregistrovalo v červnu 233 tisíc aut, ale v červenci to bylo pouze necelých 179 tisíc., takže čísla klesají. Španělsko naopak hlásí slušný výkon prodejů nových aut, když se jich v červenci prodalo téměř 118 tisíc. Oproti červnu se jedná o znatelný nárůst. Navíc to byl nejlepší výsledek od loňského července.

V ČR si lidé v červnu zaregistrovali nejvíce nových aut od loňského srpna, a sice 20 771. Obvykle se však v červnu registruje o 4000 nových vozů více. Registrace ojetin je na tom podobně. Těch bylo v červnu necelých 13 900 a jedná se tak o nejlepší výsledek od loňského listopadu. Letošní červen byl z tohoto úhlu pohledu nejhorším šestým měsícem od roku 2015.

Dá se očekávat, že se bude situace na trhu s auty v dalších měsících stabilizovat a pomalu vracet k normálu. Podmínkou však je, aby se obnovila zahraniční poptávka. Prizmatem domácího trhu je klíčová obnova německé ekonomiky a na ní navázaná pracovní místa v ČR.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.