Problémy v zahraničním obchodě jsou tu

Domácímu exportu v lednu silná koruna nijak neublížila, protože obchodní bilance dosáhla přebytku 24,6 mld. korun, což je o 7,3 mld. více, než loni. Tím však dobré zprávy končí.

Zhoršila se situace vývozu v oblasti motorových vozidel, které jsou pro ČR klíčovým odvětvím, když přebytek klesl o 3,3 mld. korun. Dále se prohloubil schodek salda obchodu s počítači o 1,3 mld. koruny.

Obzvláště negativně vyznívá fakt, že celkový meziroční vývoz klesl o 0,6 % a dovoz dokonce o 3,2 %. To ukazuje na snižující se aktivitu v ekonomice. Skutečnost, že to zasahuje stěžejní obory, jako automobilový průmysl může mít pro ČR fatální následky. 

Leden se navíc nesl ve znamení sílící koruny, což domácím exportérům vůbec nesvědčí. Za vyvezené zboží totiž inkasují eura a ty smění do české koruny, přičemž za jedno euro v průběhu ledna inkasovali nejméně za dlouhé měsíce. Koruna totiž prakticky celý měsíc posilovala z 26,25 EURCZK k 25,70 EURCZK. Během února se situace ještě zhorší, jelikož tehdy se převážnou část měsíce domácí měna držela v pásmu 25,60 – 25,80 EURCZK.

Na dnešních číslech je dobře patrné, jak moc česká ekonomika potřebuje urychleně restart a jak má každý den restriktivních opatření drtivý dopad.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.