Potvrzeno, česká ekonomika v 1Q meziročně klesla o 2,1 %

Dnes ČSÚ zveřejnil konečný výsledek HDP za 1.Q letošního roku, který potvrdil meziroční pokles domácí ekonomiky o 2,1 %. Oproti předchozímu čtvrtletí se její výkon snížil o 0,3 %. Obě čísla jsou plně v souladu s očekáváním trhů a s předchozími výsledky.

Není velkým překvapením, že největší měrou se na pádu domácí ekonomiky podílela snížená spotřeba domácností (3,2 procentního bodu). Naopak, nejvíce táhly ekonomiku vzhůru vládní výdaje a zahraniční poptávka.

Důvod, proč domácnosti v 1Q neutrácely ve větším měřítku byl dán zejména všeobecným lockdownem a především obavou spotřebitelů o své budoucí příjmy. I když nezaměstnanost zůstává stále na relativně nízkých hodnotách, v prvních třech měsících se lidé báli ztráty zaměstnání a k tomu se přidával také faktor negativního očekávání celkové situace v ekonomice.

Dnes je už obrázek zcela jiný. Ekonomika je znovu z velké části, i když s omezeními, otevřená, na trzích panuje lepší nálada a obavy spotřebitelů se nyní soustřeďují především na ceny. Strach z nadměrného růstu cen je na místě a většina komentářů centrálních bankéřů je opatrně jestřábího charakteru. Čas zvyšování sazeb, ve snaze zkrotit inflaci, přichází a prvního utažení měnových podmínek se dočkáme možná už v červnu.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.