Potvrzeno, americká ekonomika vzrostla o 6,4 %

Podle finálních čísel vzrostla americká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku mezi čtvrtletně o 6,4 %. Jedná se o potvrzení předchozího odhadu. V posledních třech měsících loňského roku vzrostla o 4,3 %.

Dnes byla zveřejněna i další data. Americký trh práce pokračuje ve zotavování. V týdnu končícím 19. červnem se o nové dávky v nezaměstnanosti přihlásilo 418 tisíc Američanů. I když se jednalo o mírně horší číslo, než s jakým počítaly trhy, výsledek má punc zlepšení. Již pátý týden v řadě se počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti pohybuje v blízkosti hranice 400 tisíc.

Mnohem lepší situace je v oblasti pokračujících dávek v nezaměstnanosti, kterých bylo v týdnu končícím 12. červnem jen 3,39 mil. To je od vypuknutí problémů na tamním trhu práce v loňském prvním čtvrtletí nejlepší výsledek.   

Lepšící se trh práce koresponduje s dobrou kondicí objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Ty v květnu vzrostly o 2,3 % a jsou tak, s výjimkou letošního ledna, nejvýše od loňského července. Obava Američanů ze ztráty zaměstnání je nízká a důvěra v jejich budoucí příjmy jim dovoluje, aby ve zvýšené míře nakupovali i dražší zboží, tedy dlouhodobé spotřeby.

Dolar na data reaguje jen velmi chladně a drží se v blízkosti 1,1955 EURUSD a pod 21,30 USDCZK

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.