Polská centrální banka zrychluje zvyšování sazeb

Polská centrální banka dnes odpoledne zvedla základní úrokovou sazbu z 0,5 % na 1,25 %. Jedná se o výjimečně prudké utažení měnových podmínek, jelikož trhy počítaly s růstem pouze o půl procentního bodu, a i tak by se jednalo o výrazně jestřábí krok. Učinila tak z důvodu rostoucí inflace, která v minulém měsíci meziročně vzrostla o 6,8 %.

Polský zlotý se v reakci na rozhodnutí centrálních bankéřů odráží ode dna a historického minima vůči koruně 5,50 PLNCZK a míří k 5,56 PLNCZK.

Podobný scénář rostoucích cen se objevuje všude ve světě, ale pouze centrální banky zemí V4, vyjma Slovenska platící eurem, na něj reagují zvedáním sazeb. Česká, maďarská i polská národní banka tak utahují měnové podmínky ve snaze dostat inflaci na uzdu. Její převážná část je však dovezená, takže se tento postup může do velké míry minout účinkem.

Zvedání sazeb je ohrožení křehkého ekonomického růstu. Zdražují se totiž investiční plány firem a snižuje se koupěschopnost spotřebitelů, což vede k jejich nižší poptávce. Tento nebezpečný mix může do budoucna znamenat zpomalení růstu ekonomického tempa. Strategie utahování měnových šroubů ve V4 se však bude ze strany centrálních bank provádět i nadále, přestože ECB nebo FED považují inflaci za přechodný jev. Počítáme s tím, že do konce roku ČNB zvedne sazby ještě dvakrát. Nejbližší zasedání je již zítra 4/11.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.