Pohádka o Forwardech

Bylo nebylo, v minulém týdnu, když zveřejnili výsledky prosincové inflace, která dosáhla 2,0 %, tedy inflačního cíle ČNB, začali spekulanti z trhu ve velkých objemech skupovat korunu. ČNB proto masivně intervenovala a zajištění na měnovém páru EUR/CZK prudce zdražilo. 12M forwardový kurz koruny se propadl až pod 26,50 CZK za EUR a roční pipsy byly tedy víc než 50 haléřů!

V posledních dnech se situace trochu uklidnila, asi i díky slovům centrálních bankéřů – mluvil Rusnok, Hampl, Lízal…. a ti začínají trochu mlžit a znejišťovat trhy. Takže říkají, že není důležité, že se inflace dostala na 2,0 %, že důležitý je celkový trend, a že stále existují rizika z vývoje v Eurozóně, a že tedy klidně můžou intervence ukončit až v druhé polovině roku, a že si mohou peněz tisknout, kolik chtějí, a že jestli si spekulanti myslí, že koruna po ukončení posílí, tak že oni si myslí, že může klidně oslabit z důvodu chybějící protistrany – pozice spekulantů budou tak velké, že je nebudou mít s kým uzavírat.

Kdo ví, možná i jejich slova přispěla ke zklidnění situace na forwardových bodech a dnes ráno se roční forwardový kurz pohyboval kolem úrovně 26,65 CZK za EUR, tzn. minus asi 38 haléřů. A nyní se dostáváme k pohádkovému ponaučení! Pro ty, co stále uvažují o forwardech, právě nastala dobrá příležitost na zajištění – oproti minulému týdnu je totiž roční forward vyjde asi o 15 haléřů levněji.

A jak to bylo dál? Trhy nadále čekají, že ČNB ukončí intervenční režim ve druhém čtvrtletí. A dokonce čím dál tím víc analytiků si myslí, že to bude hned na začátku dubna – viz středeční článek v E15.

A pokud vás nebaví číst pohádky, tak jsem pro vás nakreslil obrázek:

(vývoj 12 M forwardových bodů od srpna 2016 do teď – kde na levé straně jsou forwardové body a minus 500 = minus 50 haléřů)

No a spekulanti pokud neumřeli, tak své pozice šťastně drží až dodnes…

Konec pohádky.

 

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin – Finanční Trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.