Podnikatelská i spotřebitelská důvěra roste

Česká spotřebitelská důvěra za červen vzrostla na 105,5b. Podnikatelská důvěra šla na 103,7b. Obě čísla znamenají oproti květnu růst, a to již třetí měsíc v řadě.

Situace mezi spotřebiteli je slušná. Největší obavy mají čeští spotřebitelé z vyššího nárůstu cen. Jejich podíl se v červnu opět zvedl. Nahoru šel také počet respondentů, kteří počítají v následujícím období s růstem svých úspor. Pozitivní je, že nadále klesá počet těch, kteří se obávají ztráty zaměstnání.

S rostoucími cenami zboží na pultech obchodů včera začali po více než roce bojovat čeští centrální bankéři zvýšením úrokových sazeb. Otázka zůstává, zda utažení měnové politiky zvládne srazit „dovezenou“ inflaci, která souvisí se zdražováním vstupů do výroby.

Důvěra podnikatelů v oblasti služeb, což je sektor, který byl v posledních měsících výrazně poznamenán lockdowny, se oproti květnu zvedla na 97,6b. Nahoru šel počet podnikatelů očekávajících v příštím období nárůst poptávky po službách. To ovšem platí i o hodnocení podnikatelů stávající poptávky. Ta má podle nich slušnou kondici.

Dnešní čísla znamenají potvrzení několika měsíčního trendu zlepšování důvěry v různých oborech ekonomiky. Dá se čekat, že v letních měsících se bude poptávka nadále zvedat. Nezaměstnanost spíše mírně klesne vlivem nárůstu sezónních prací a ekonomice také pomůže fakt, že mnoho Čechů bude i letos trávit dovolenou doma.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.