Podnikatelé i spotřebitelé věří ekonomice stále více

I když se čísla zlepšují ani podnikatelé ani spotřebitelé stále nevěří ekonomice zdaleka tolik jako před rokem. Podnikatelská důvěra vzrostla na 89,5b. Spotřebitelská důvěra také poskočila vzhůru na 97,6b.

Důvěra spotřebitelů je pro zotavení ekonomiky zcela klíčová a za září roste na 97,6b. Je to sice již pátý měsíc růstu v řadě, abychom se však dostali na předkoronavirová čísla, musíme se dostat přes hladinu 110b. Spotřebitelé se méně obávají zhoršení své vlastní finanční situace a růstu cen, ale ve zvýšené míře se bojí nárůstu nezaměstnanosti.

Celková důvěra klesla u podnikatelů v průmyslu, a sice na 90,5b. Pozitivní je, že již pátý měsíc v řadě klesá počet podnikatelů, kteří očekávají, že budou muset propouštět.

Naopak nejvyšší důvěru mají podnikatelé ve stavebnictví, kde jejich pozitivní očekávání vzrostla na 111,6b. Září je již třetí po sobě jdoucí měsíc, kdy se snížil počet podnikatelů, kteří hodnotí poptávku po stavebních pracích jako nedostatečnou.

Situace se pomalu ale jistě lepší i u podnikatelů ve službách. Jejich důvěra vzrostla na 84,9b. To je sice stále velmi hluboko pod loňskými čísly, přesto se zvyšuje podíl těch, kteří vidí svou situaci lépe.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.