Očekávaný ZEW index z Německa výrazně zklamal, ceny klesají nejvíce od roku 2015

Německý index ZEW ekonomického sentimentu se za říjen propadl na 56,1b. Tento výsledek zůstal daleko za očekáváním trhů. Ty počítaly s poklesem ze zářijových 77,4b. pouze na 73b.

Tento index popisuje náladu ekonomický subjektů a jejich očekávání. Jedná se o jeden z nejsledovanějších indikátorů v Německu. Číslo je o to zajímavější, že ukazuje na aktuální, tedy říjnová, data, na rozdíl od tvrdých makročísel, která mají výrazné zpoždění.

Dnešní výsledek vrací Německo do letošního května. Stejný údaj byl zveřejněn i z celé eurozóny, ve které se ZEW index propadl dokonce na 52,3b.

Celé situaci nepřidává ani dnes ráno zveřejněná inflace z Německa. Ceny nadále klesají a to v meziročním a meziměsíčním vyjádření. Největší ekonomika Evropy se tak drží v deflaci, která v delším horizontu představuje mnohá rizika a bývá strašákem všech centrálních bank. Zářijové ceny klesly meziročně o 0,2 %, což je nejvíce od začátku roku 2015. Pro ilustraci, včera zveřejněné ceny v ČR za září vzrostly o 3,2 %.  

Hrozba koronaviru tak nadále vévodí všem ukazatelům a drží ekonomickou aktivitu v hlubokém propadu. Druhá vlna restriktivních opatření, které přicházejí i do ČR, budou v budoucnu znamenat další prohlubování schodku veřejných financí, nárůst nezaměstnanosti a celkové zhoršení kondice ekonomik.    

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.