Očekávaný pád tržeb maloobchodníků

Tržby maloobchodníků v březnu zažily strmý pád, duben bude nejhorší a s květnem se situace zlepší. Maloobchodní tržby (bez prodeje automobilů) za březen meziročně klesly o 8,9 %, meziměsíčně o 12,2 %.

Největší pokles zaznamenaly prodejci oděvů (64,9 %) a sportovního zboží (47,1 %). Tradičně rostl prodej přes internet (20,8 %), u něj se dá však čekat v dubnu výraznější nárůst. Naopak lépe si stály prodejci farmaceutického zboží (9,1 %) a potravin.

Tržby maloobchodníků půjdou meziročně v dalších měsících ještě dolů. Kromě samotného zmrazení nabídky většiny maloobchodníků bude důvodem také rostoucí nezaměstnanost. Ta za duben předběžně vzrostla na 3,4 % a dá se čekat, že bude v nejbližších měsících ještě růst. Zvyšující se počet lidí s nižšími příjmy či dokonce bez práce bude omezovat spotřebitelskou poptávku. Obava o budoucí příjmy dopadá na všechny, a proto se jejich spotřeba omezuje na nezbytně nutné zboží.

Zlepšení však není daleko. Meziroční srovnání všech statistik bude ještě řadu měsíců vyznívat negativně. Pokud se dosavadní plány vlády na uvolnění restriktivních opatření v souvislosti s koronavirem nezmění, pak lze očekávat první meziměsíční zlepšení tržeb maloobchodníků už v květnových číslech.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.