Očekávání nákupních manažerů nadále příjemně rostou

Domácí index nákupních manažerů za březen roste na skvělých 58b. a je tak nejvýše od začátku roku 2018. Ze zemí regionu jsme na tom jednoznačně nejlépe. 

Dnes ráno byla zveřejněna stejná čísla o náladě nákupních manažerů i v dalších zemích. Optimismus přichází hlavně z Polska, kde se jejich očekávání kontinuálně zlepšují a jsou nejvýše od června 2018, v březnu totiž vzrostla na 54,3b. I přes tento skvělý výsledek trhy čekaly ještě lepší údaj. Naopak Maďarsko hlásí další pokles na 48,7b. a jedná se tak o pokračování trendu horšící se nálady nákupních manažerů. Zajímavá čísla dorazila z Číny, kde se všeobecně očekával růst, ale opak je pravdou. Index PMI klesl na 50,6b. a nebezpečně se tak přiblížil hranici 50 bodů., která odděluje růst očekávání od jeho poklesu.

V dalších týdnech a měsících bude nejdůležitější rychlost návratu ekonomiky k normálu. Nekonečný lockdown, který v Česku trvá už více než tři měsíce, nenese zatím kýžené ovoce, očkování běží, při nejlepším, jen na půl plynu a ve slunných dnech, které přicházejí, vláda nemá šanci udržet lidi doma.

Česká koruna na dnešní data zatím nijak nereaguje a drží se v blízkosti 26,10 EURCZK a 22,20 USDCZK. 

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.