Němečtí nákupní manažeři hlásí růst pozitivních očekávání, ti čeští jsou zatím opatrní

Index českých nákupních manažerů ve výrobě v červenci vzrostl na 47 b., nejvýše od března 2019. Nejhoršího výsledku jsme dosahovali letos v březnu, ale od té doby se očekávání nákupních manažerů zvyšují, přesto jsme zatím nedosáhli na magickou hranici 50 bodů, která dělí optimistická očekávání od těch pesimistických. Oproti červnu se jedná o růst, trhy však čekaly růst na 49,5 bodu.

Němečtí nákupní manažeři hlásí výrazný nárůst. Jejich očekávání se v červenci dostalo na 51 b., což je lepší výsledek, než jaký čekaly trhy. Důležitý je především fakt, že se nové objednávky zvedly nejrychleji za poslední dva roky. Celkově jsme na těchto hodnotách byli naposledy koncem roku 2018.

V ostatních zemích je situace podobná, zlomovou hranici 50 b. už některé státy překonaly. Ve Španělsku se očekávání nákupních manažerů v červenci zvedla na 53,5 b. V Maďarsku se statistika dostala na 50,8 b. V Rusku dosahuje zatím na hladinu 48,4 b. Francouzští nákupní manažeři byli v červenci se svými očekáváními na hranici 52,4 b., v Itálii to bylo 51,9 b., a za celou EMU je to 47,4 b.

V dalších měsících se dá čekat, že se situace bude nadále lepšit napříč zeměmi, ČR nevyjímaje. Určitou brzdou mohou být opětovná restriktivní opatření vlád s ohledem na šíření koronaviru. Ani tento faktor však nebude znamenat vypnutí ekonomik jako v březnu, takže očekávání nákupních manažerů se budou zvyšovat s tím, jak se budou lepšit dílčí data z ekonomik.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.