Německý index ekonomického sentimentu nejvýše za čtyři měsíce

Výsledek důležitého předstihového ukazatele indexu ekonomického sentimentu ZEW z Německa dnes překonal očekávání a vzrostl v lednu na 61,8 bodů. Ještě v prosinci se pohyboval na 55 bodech. Na vyšších hodnotách byl naposledy v září loňského roku. 

Data ukazují na rostoucí optimismus na trzích i přes těžkou situaci v jednotlivých ekonomikách. Dobrá data z Německa jsou klíčová nejen pro EU, ale v neposlední řadě také pro českou ekonomiku. Roste také očekávání investorů. Rostoucí pozitivní očekávání ohledně ekonomického sentimentu je klíčový ukazatel také díky tomu, že se jedná o číslo k lednu, tedy velmi aktuální údaj. Více než 70 % oslovených analytiků očekává v následujících měsících zlepšení ekonomické aktivity a 20 % nepočítá se změnou, což je v dnešní době spíše se s kladným znaménkem. Pouze 9 % analytiků počítá se snížením ekonomické aktivity.

Podobně dobře si stál i zbytek eurozóny, kde k lednu stejná statistika vykázala růst na 58,3 b. 

Euro se nyní obchoduje na hranici 1,2120 EURUSD, koruna si stále drží silné úrovně v blízkosti 26,15 EURCZK.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.