Německá inflace je nejvyšší za 29 let

Ceny v největší ekonomice Evropy letí nahoru a v listopadu meziročně vzrostly o 5,2 %. Naposledy byla vyšší v červnu 1992.

Tento výsledek jde ostře proti aktuální měnové politice ECB, která drží sazby na nule a inflaci v EMU vidí jako dočasnou. ECB se nízkými sazbami snaží podpořit ekonomický růst v Evropě. Levná, a tedy dostupnější eura mají rozpohybovat úvěrovou situaci, a to jak v oblasti spotřebitelských úvěrů domácnostem, tak investičních a provozních úvěrů firmám.

Po dnešních datech je však možné, že evropští centrální bankéři budou nuceni ve výhledu přehodnotit svou politiku a alespoň rétoricky zdvihnout ukazovák a dát najevo odhodlanost ECB bojovat s inflací.

Ceny energií šly nahoru o 22,1 %, pohonné hmoty o 43,2 % a topný olej dokonce o 101,9 %. Elektřina zdražila o 3,1 % a zemní plyn o 9,6 %.

Ani zvýšení sazeb nemusí pomoci. Postup ECB je zcela odlišný od českých centrálních bankéřů. V ČR se sazby zvedají naprosto bezprecedentním tempem, ale inflace roste dál, navíc zrychluje. Podle dnešních čísel domácí inflace dosáhla meziročního růstu o 6 %, což je na českou ekonomiku raritou, které jsme čelili naposledy v roce 2008.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.