Němci v červenci přestali utrácet, Maďarsko ve V4 zatím vítězí a čeští nákupní manažeři vidí situaci hůře než před měsícem

Český Index nákupních manažerů ve výrobě v srpnu klesá na 61b. Jedná se sice o mírně lepší výsledek, než jaké byly odhady trhů, ale oproti červenci se jedná o mírný pokles. Na historický vrchol se tento index dostal v červnu a sice na 62,7b. Je pravděpodobné, že se v dalších měsících budeme pohybovat v blízkosti 60 bodové hladiny.

Odhad situace nákupních manažerů je sice tzv. měkkým údajem, ale o to s vyšší vypovídací hodnotou. Jedná se totiž o velmi čerstvá data, ale především jde o průzkum názorů a expertních odhadů lidí v různých podnicích na stejných pozicích. Odhad se týká budoucího vývoje daného v jejich oboru.  

Němci v červenci přestali utrácet

Dnes zveřejněné červencové maloobchodní tržby zaznamenaly velký propad, kdy meziročně klesly o 0,3 % (trhy čekaly růst o 3,7 %) a meziměsíčně dokonce o 5,1 % (trhy čekaly pád pouze o 0,9 %). Tato čísla znamenají studenou sprchu a jsou daleko nejen za tržním očekáváním, ale i za červnovými výsledky. Němci přestali utrácet prakticky za vše. Tržby za potraviny, nápoje a tabák šly dolů o 2,4 %, bytové doplňky o 2,8 %, nepotravinářské zboží v supermarketech a hypermarketech o 7,1 % a útraty Němců za oděvy a obuv spadly dokonce o 10,5 %. Kurz euro se drží v blízkosti 25,40 EURCZK.

Maďarsko ve V4 zatím vítězí

Podle finálních čísel se maďarská ekonomika za 2.Q letošního roku meziročně zvedla o 17,9 %. Mezičtvrtletně to byl pak růst o 2,7 %. Dnešní čísla tak znamenají, že Maďarsko se stává dočasným premiantem mezi zeměmi V4. Polsko totiž za stejné období vzrostlo o 11,1 % a naše domácí ekonomika zaznamenala růst o 8,2 %. V pátek se dozvíme srovnatelná data ze Slovenska. Kurz forint se aktuálně obchoduje v blízkosti 348,50 EURHUF a 0,0729 HUFCZK.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.