Němci v březnu utráceli nejvíce od roku 1995

Březnová statistika maloobchodních tržeb v Německu naprosto šokovala trhy, když ukázala na meziroční růst o 11 %, což je nejvíce za 26 let. Ještě v únoru tržby klesaly o 6,6 %. Jedná se tedy o první číslo, kdy budou meziroční srovnání pro analytiky skutečným oříškem. Trhy totiž počítaly s poklesem o 0,3 %. Podobně skvěle si stály tržby maloobchodníků i v meziměsíčním srovnání, když vzrostly o 7,7 %.

Němci nejvíce utráceli za nepotravinářské zboží, jako byly oděvy, obuv, nábytek, domácí spotřebiče a stavebnické potřeby, u kterých meziroční růst ukázal na tempo 17,5 %, zatímco tržby z prodeje potravin a nápojů povyskočily „jen“ o 2,9 %. Robustní apetit Němců utrácet je skvělou zprávou pro českou ekonomiku, zejména pro domácí exportéry.

Stejná čísla z maloobchodu za březen se z domácí ekonomiky dozvíme už tento čtvrtek. Jelikož se jedná o srovnání s březnem loňského roku, kdy došlo k tvrdému lockdownu, na první pohled by mohlo dojít k výraznému růstu maloobchodních tržeb. Ty sice mohou slušné růst, ale letos v březnu byly obchody zavřené stejně, jako loni. Na druhé straně nálada lidí a jejich ochota utrácet byla přeci jen o něco vyšší. V dalších měsících budeme svědky toho, že maloobchodní tržby budou meziročně výrazně růst. To se změní až v první polovině roku 2022, kdy negativní vliv nekonečných lockdownů postupně vyprchá.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.