Nálada nákupních manažerů ve výrobě dále roste

Za poslední měsíc roku 2020 se očekávání nákupních manažerů ve výrobě dostalo na 57 b. Nejen, že se jedná o nejvyšší hodnotu od dubna 2018, ale dnešní číslo výrazně předčilo očekávání trhů. Nejhoršího výsledku jsme pochopitelně dosáhli v dubnu roku 2020. Tehdy index nákupních manažerů ve výrobě dosáhl na 35b. Od té doby však stále roste.

Dnešní číslo ukazuje na lepšící se náladu ve výrobě. Podobné ukazatele z oblasti služeb nejspíš nebudou dosahovat tak dobrých výsledků. Lepšící se očekávání jdou na vrub především probíhajícímu očkování, do kterého všichni vkládají naději na brzký konec vládních omezení obchodu. V dalších měsících je možné, že index nadále poroste, avšak důležité bude rychlost návratu k normálnímu fungování ekonomiky, respektive jeho očekávání. Ve srovnání s ostatními zeměmi je ČR premiantem. Lepší výsledky má jen Německo, Velká Británie a USA, ostatní země EU i na dalších kontinentech jsou více pesimistické.

Index nákupních manažerů ve výrobě je jedním z hlavních „měkkých“ ukazatelů popisující aktivitu v daném sektoru. Číslo indexu nacházející se pod hladinou 50 bodů, znamená jeho pokles. Naopak, cokoli nad 50 bodů ukazuje na růst pozitivních očekávání.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.