Nálada českých nákupních manažerů po dvou měsících propadla

Optimismus českých nákupních manažerů ve výrobě šel v únoru dolů a klesl na 56,5b. Ve srovnání s ostatními zeměmi se nejedná o špatný výsledek, přesto je to dvojí zklamání. Dnešní číslo znamená ústup z lednových 57 bodů a zároveň výrazné zklamání proti očekávání trhů, které počítaly s růstem na 58,1b.

Situace v ČR je velmi složitá. Už více než dva měsíce platí lockdown, který se navíc dnes výrazně zpřísnil, takže se není čemu divit, že pracovníci na pozicích nákupních manažerů v průmyslu ztrácí optimismus. K tomu se přidává frustrace lidí, kteří nevěří vládě, že situaci zvládne a důvěra v opatření se blíží nule. Obzvlášť, když se v okolních zemích od „české“ cesty omezení života lidí a ekonomiky ustupuje a vlády v Evropě začínají otevírat své ekonomiky.

Srovnání zemí

Dnes ráno dorazila stejná data také z ostatních zemí regionu. Polští nákupní manažeři jsou nejvýše od června 2018, když v únoru rostou na 53,4b. Naopak Maďarsko hlásí pokles nálady nákupních manažerů ve výrobě pod magickou hranici 50 bodů a je nejhorší od října loňského roku. Nárůst přišel z Japonska a Ruska, kde se obě čísla převalila přes hranici 51b.

Pro českou ekonomiku je nejdůležitější výsledek nálady nákupních manažerů ve výrobě v Německu. Největší ekonomika EU hlásí skvělé zprávy v podobě růstu nálady nákupních manažerů na 60,7b. a je nejvýše od začátku roku 2018.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.