Na domácím trhu práce klíčová nerovnost stále přetrvává

Domácí nezaměstnanost v červenci stagnovala na 3,7 % a jedná se tak už o šestý měsíc v řadě, kdy nezaměstnanost neroste.

Počet uchazečů o práci opět klesl a dosáhl na 272 178. Na druhé straně sledujeme neustálý nárůst volných pracovních míst, kterých bylo v červenci 358 152. Teoretických volných pracovních míst je tedy přes 85 tisíc, což je nejvíce od března loňského roku. Hlad firem po nových zaměstnancích roste, ti však nejsou.

Na trhu práce nadále přetrvává hlavní nerovnost v podobě do široka rozevřených nůžek mezi volnými pracovními místy a počtem uchazečů o zaměstnání. Celá situace mnohem více nahrává zaměstnancům, kterých je nedostatek. Firmy budou muset reagovat lepšími platovými podmínkami, aby si v první řadě udrželi stávající zaměstnance a také, aby přilákali nové pracovníky. Obé může vytvářet velký tlak na finanční kondici mnoha firem, jejichž situace po řadě lockdownů není růžová.

Nedávné, v pořadí druhé, zvýšení sazeb ze strany ČNB na 0,75 % může v této oblasti pomoci zaměstnavatelům. Růstem sazeb totiž ČNB bojuje s nárůstem inflace, což bývá jedním z argumentů odborů v jednáních o mzdách. S navyšováním sazeb přijde i snižování tempa růstu cen a vedlejším efektem může být právě silnější pozice zaměstnavatelů. Do konce roku se dá čekat, že čeští centrální bankéři půjdou se sazbou nahoru ještě jednou.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.