Maloobchodní tržby v říjnu zklamaly

Podle ČSÚ se tržby maloobchodníků meziročně za říjen zvedly o 0,4 %. Oproti minulému měsíci o 0,4 % naopak klesly. Obě čísla jsou mírným zklamáním.

V meziměsíčním vyjádření se dnešním výsledkem -0,4 % vracíme po čtyřech měsících do poklesu tržeb. Meziročně se sice držíme již čtvrtý měsíc na kladných hodnotách, ale stále balancujeme na hraně nuly. V říjnu se tradičně dařilo nejvíce nákupům přes internet. Další v pořadí, co do úspěšnosti, jsou obchodníci s komunikačním zařízením, farmacií a zbožím pro domácnost. Naopak nejméně se prodávalo zboží pro kulturu a rekreaci, oblečení a obuv.

Dá se čekat, že listopadový výsledek bude opět hluboko v červených číslech. Pokud dojde na přelomu listopadu a prosince k uvolnění restriktivních opatření a obchody otevřou, dá se čekat, že lidé našetřené peníze utratí za vánoční dárky. Letošní vánoce mohou být pro maloobchodníky skutečné žně. Mírnit optimismus v tomto ohledu může rostoucí obava lidí o zaměstnání, po průběhu letošního roku přesto očekáváme, že si lidé budou chtít konec roku zpříjemnit co nejvíce.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.