Maloobchodní tržby přinesly zklamání

Podle zveřejněných čísel z ČSÚ dubnové maloobchodní tržby meziročně vzrostly o 7,5 %, což je výrazně pod očekáváním. Trhy počítaly s dvouciferným růstem. Toho jsme naposledy dosáhli v únoru 2008. Na druhé straně je nutné říct, že duben byl ještě měsícem, kdy většina obchodů musela mít zavřeno. Lámání rekordů přijde nejspíš v květnu, s otevřením obchodů.

Češi přesunuli svoji pozornost od supermarketů ke specializovaným prodejnám. Lidé nejvíce utráceli za oblečení a obuv, kde vzrostly tržby až o 80 %. Tyto obchody však před rokem zaznamenaly největší propad v tržbách. Růst tržeb zaznamenaly také prodejny s počítačovým a komunikačním zařízením (o 30,6 %).

Za dnešními čísly stojí zejména dva hlavní faktory. Jedním je fakt, že lidé skutečně více utrácejí. Nucený půst v nakupování z uplynulých měsíců si kompenzují zvýšenou spotřebou téměř ve všech oblastech života. Obava o budoucí příjmy Čechům nebrání ve zvýšené poptávce. Čas na uspořené rezervy, které nemohli utratit v době lockdownů, přichází nyní. Druhým důvodem dnešního výsledku je nízká srovnávací základna z loňského roku. S tímto faktorem se budeme potýkat ještě dlouhé měsíce a plně vyprchá až v prvním čtvrtletí 2022. Během letošního roku se však bude postupně snižovat jeho vliv s tím, jak lidé v roce 2020 přesunuli své nákupy na internet.  

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.