Maloobchod vzrostl o 4,8 %

Maloobchodní tržby v prosinci loňského roku vzrostly meziročně o 4,8 %, po očištění o kalendářní vlivy o 3,9 %. Růst tržeb je i nadále tažen hlavně prodejem nepotravinářského zboží, kde tržby vzrostly o 7,8 %. Na první pohled slušné číslo je vidět i u prodeje automobilů: 4,3 %. Ovšem po očištění o kalendářní vlivy je to jen 1,0 % a to se srovnává s nízkou srovnávací základnou konce roku 2018, kdy kvůli novým emisním limitům šly prodeje dolů.

Za celý rok 2019 vzrostly prodeje (bez aut) rovněž o 4,8 %. Nejvíce rostly tržby nepotravinářského zboží (7,7 %). Tržby za prodej motorových vozidel přidaly jen 1,2 %.

Dnešní čísla zaostala za očekáváním trhu, ale o velké zklamání se nejedná a domácí spotřeba tak zůstává tahounem ekonomického růstu. Příznivé podmínky pro spotřebitele se udrží i v letošním roce. Ale mzdový růst letos zvolní a v očekávání zpomalení ekonomiky začnou spotřebitelé zřejmě více spořit, takže celkově tržby letos zřejmě porostou o něco nižším tempem.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.