Maloobchod v září zpomalil

Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje o vývoji maloobchodu za září. Ty tentokrát zklamaly meziročním růstem pouze o 1,4 %. Trh čekal růst o 3,0 %. Po započtení motoristického segmentu pak tržby meziročně poklesly o 2,2 %.

Právě prodeje motorových vozidel zaznamenaly nejsilnější pokles, když meziročně prodej klesl o téměř 10 %. Za tím ale stojí hlavně problémy kolem nových emisních norem platných od září, ale také nižší počet pracovních dnů v letošním září.

Nižší počet pracovních dnů ovlivnil i zbytek maloobchodu – po očištění o počet pracovních dnů by tržby bez motoristického segmentu rostly meziročně o 2,5 %, což ale stále zaostává za dynamikou předchozích měsíců.

Za snížením dynamiky stojí vysoká srovnávací základna loňského září, ale také lepší počasí letošního září, kdy přetrvávající letní teploty nenutily k nákupům podzimního oblečení.

Projevovat se ale mohou i obavy spotřebitelů – právě spotřebitelská důvěra v letních měsících kolísala z obav z možného zpomalení světové ekonomiky. A ač nezaměstnanost je rekordně nízká a platy silně rostou, tak domácnosti podle průzkumů mají vyšší úmysl spořit právě z obav z budoucnosti.

Nicméně pokud odhlédneme od sentimentu,  podmínky spotřebitelů by i v dalších měsících měly zůstat výborné, díky situaci na trhu práce a slušnému růstu mezd.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.