Maloobchod v říjnu opět výrazně zrychlil

Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje o říjnovém maloobchodu. Po zářijovém zklamání v říjnu tržby opět nabraly na tempu a příjemně překvapily meziročním růstem o 6,4 % (bez aut). Včetně prodeje automobilů pak růst činil  3,1 %, neboť prodeje automobilů a jejich opravy meziročně klesly o více než 3 procenta.

Rychlým tempem nadále rostou prodeje přes internet – meziročně téměř o čtvrtinu. Co se týče sortimentu, tak nejrychleji rostou prodeje nepotravinářského zboží, a to o více než 11 %. Spotřebitelé při zvedajících se příjmech neváhají více utrácet za zboží, jehož nákup by si ještě před pár lety rozmysleli – rychle rostou prodeje počítačového a komunikačního zařízení – více než 18%, prodeje výrobků pro sport a kulturu téměř o 12 %.

Vypadá to, že letošní Vánoce budou bohatší, než v předchozích letech. Vysoké tempo růstu si maloobchod pravděpodobně udrží i po zbytek roku a za celý letošní rok by pak maloobchod měl přidat přes 5 %.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.