Maďarská centrální banka zvyšuje sazby nejrychleji od května 2014

Maďarská centrální banka pokračuje v utahování měnových podmínek a zvedá svou základní sazbu na 2,4 %. Dnešní rozhodnutí se všeobecně očekávalo a je v kontextu korků centrálních bank v Česku i Polsku.

Ceny v Maďarsku rostou nejrychleji za posledních 14 let. Inflace v Maďarsku v listopadu vzrostla o robustních 7,4 %, takže MNB nemá jinou možnost než jít se sazbou nahoru. Nejvíce jdou nahoru ceny pohonných hmot a potravin. Problém je v tom, že ceny pohonných hmot a automobilů nemají základ v tamní ekonomice a jedná se o dovezenou inflaci. To se částečně týká i cen potravin, protože do těch se projevují rostoucí ceny ropy velmi výrazně.

Maďarští centrální bankéři se dnes postarali o překvapení v podobě zvýšení depozitní sazby, která je většinou posazena pod hlavní sazbou. Dnes však rozhodli, že i ta vzroste na 2,4 %. Tento nezvyklý postup vysílá signál do ekonomiky, že MNB chce skutečně silně omezit množství peněz v ekonomice a tím zvýšit jejich hodnotu.

ČNB má hlavní 2T REPO sazbu nyní na 2,75 % a zdá se, že ve zvyšování sazeb bude pokračovat i nadále. Další příležitost mají čeští centrální bankéři 22/12, kdy znovu zasedají a rozhodují o dalším nastavení úrokových měr.   

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.