Listopadové maloobchodní tržby nad očekávání

Český statistický úřad zveřejnil listopadový výsledek maloobchodních tržeb. Ty meziročním růstem 6,1 % překonaly očekávání, to bylo nastaveno na 4,7 %. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní oproti listopadu 2017 se tržby maloobchodníků zvýšily o 5,0 %, meziměsíčně pak o 1,4 %.

Největší vliv na celkový růst tržeb maloobchodníků měly prodeje zboží přes internetové obchody a zásilkové služby (růst o 22,6 %). Prodeje počítačového a komunikačního zařízení vzrostly o 11,7 %, oděvů a obuvi o 7,7 % a např. zboží pro sport a rekreaci o 6,4 %. Negativně se do celkového čísla promítl pokles prodejů motorových vozidel a náhradních dílů o 2,8 %.

Slušný růst tržeb by měly maloobchodníkům přinést i následující měsíce. Důvodem je extrémně nízká míra nezaměstnanosti a pokračující růst mezd a platů.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.