Listopadové ceny meziročně vzrostly o 2,7 %

Domácí ceny se v listopadu meziročně zvýšily o 2,7 %, což je nižší tempo, než v říjnu (2,9 %) a dokonce nižší, než trhy čekaly (2,8 %). Přesto se jedná o výrazné zrychlení cenové hladiny, které jen potvrzuje, že ceny sice zpomalují růst, ale stále stoupají rychlým tempem.

Oproti říjnu, tedy v meziměsíčním vyjádření, se ceny nezměnily.

Růst cen jde na vrub nízkým sazbám, které nestačí krotit inflaci. Ty se dostaly dolů příliš rychlým snižováním ze strany ČNB v první polovině roku. Tehdejší argument k uvolnění měnových podmínek byl nejasný vývoj s přicházející epidemií C19. Pro jistotu ČNB srazila během krátké doby sazby na stávajících 0,25 %. Následovaly však měsíce, kdy ceny rostly o více než 3 %. Dnes se sice dostáváme pod tuto hladinu, přesto je jejich tempo růstu vysoké. Dá se čekat, že v dalších měsících bude růst cen dále pomalu klesat. Vše ale bude záležet na tempu zotavení ekonomiky. Pokud bude rychlejší a vakcína skutečně přinese oživení, ČNB bude muset v příštím roce jít se sazbou nahoru.

Ceny rostly pomaleji zejména u nápojů a potravin, dále u zařízení pro domácnost a v neposlední řadě u telekomunikačních služeb. Vesměs se jedná o zboží a služby, které zůstaly v listopadu otevřené, takže snížení růstu cen jde na vrub konkurenčnímu boji.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.